اخبار سیاسی » باهنر: در چهره‌های دولت احساس خستگی می‌بینیم


باهنر: در چهره‌های دولت احساس خستگی می‌بینیم

سیاسی

به گزارش جهان نیوز، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه باید در ساختار کشور مجلسی برای تمرکز بر منافع ملی تشکیل شود، گفت: دولت باید خانه‌تکانی جدی در خود انجام دهد.

محمدرضا باهنر عصر دیروز طی یک نشست خبری در خبرگزاری مهر اظهار داشت: آرزو داریم و علاقه‌مندیم که تریبون‌داران کشور برای دهه فجر تلاش کنند تا کارنامه‌ای عادلانه و عالمانه از عملکرد جمهوری اسلامی به تصویر بکشند. وی افزود: اگرچه جمهوری اسلامی طومار بلندی از موفقیت دارد، اما بعضی رویکرد‌های ما قابل نقد است؛ امیدواریم نقد عملکرد گذشته، چراغی برای دهه پنجم انقلاب جهت افزودن نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف شود.

باهنر در پاسخ به سؤالی پیرامون تشکیل جمعیت عدالت و پیشرفت در قالب نواصولگرایی، گفت: یکی از اصول، راه رفتن درست و درست راه رفتن در راه درست است. رهبری چندین سال قبل تعبیری داشتند که ما اصولگرای غیراصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبِ غیراصولگرا نداریم. وی ادامه داد: اصولگرایی یعنی یک چشم‌انداز از ایده‌آل‌ها با عینکی از واقعیت‌ها؛ آرمانگرایی صرف بدون توجه به واقعیت‌ها همانقدر بیراه است که متوقف شدن در واقعیات و چشم‌پوشی از آرمان‌ها.

در مجلس دهم همه فراکسیون‌ها اقلیت هستند
باهنر در خصوص عملکرد مجلس دهم گفت: مقایسه مجلس دهم با سایر مجالس باید به صورت دقیق باشد؛ به عنوان کسی که سال‌ها در مجلس بودم، قضاوت متفاوتی دارم. وی افزود: برخی تصور می‌کنند مجلس دهم از مجالس گذشته ضعیف‌تر است، اما بنده این حرف را قبول ندارم؛ در این مجلس هم افراد متفکر وجود دارد. مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس دهم تفاوت ساختاری با مجالس گذشته دارد که کار را سخت کرده است، گفت: در مجلس دهم فراکسیون اکثریت وجود ندارد؛ در مجالس گذشته عموماً فراکسیون اکثریت و اقلیت وجود داشت که می‌توانست کار را به صورت شفاف و روشن جلو ببرد.

باهنر گفت: در مجلس دهم همه فراکسیون‌ها اقلیت هستند و اصولاً ائتلافی‌ها مراکز ضعیفی از قدرت هستند. اگر فراکسیون‌ها بخواهند کاری را پیش ببرند، باید بده و بستان کنند؛ یعنی معاملات انجام شود، در غیر این صورت هیچ فراکسیونی نمی‌تواند کار خود را جلو ببرد. به همین دلیل اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی می‌افتد. وی تصریح کرد: در پایان سال گذشته سه وزیر استیضاح شدند، اما رأی نمایندگان به آن‌ها بیش از رأی اعتمادشان بود. در ابتدای سال جاری نیز دو وزیر استیضاح شدند که اگر متن مذاکرات را دقت کنیم، مخالفت‌ها در حدی نبود که استیضاح‌ها رأی بیاورد، اما استیضاح دو وزیر رأی آورد. همه این موضوعات به دلیل ناهماهنگی ساختاری بود.

کشور باید با 2 مجلس ملی و منطقه‌ای اداره شود
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین اظهار داشت: به عنوان فردی که سال‌ها در مجلس بودم، معتقدم با یک مجلس نمی‌توان کشور را اداره کرد، قطعاً باید کشور را با دو مجلس اداره کرد؛ مجلس سنا یا بزرگان و مجلس منطقه‌ای. در حال حاضر مجلس ما دارای ساختاری شبیه مجالس منطقه‌ای است.

باهنر ادامه داد: بعضی وقت‌ها مجالس نمی‌توانند روی منافع ملی متمرکز شوند و منافع منطقه‌ای و صنفی آنقدر زیاد می‌شود که آنچه دیده نمی‌شود، منافع ملی است. وی تأکید کرد: باید در ساختار کشور مجلسی برای تمرکز بر منافع ملی تشکیل شود؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان دارای کارکرد دیگری است و چنین کارکردی ندارند.

دولت باید خانه‌تکانی جدی انجام دهد
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند از عملکرد روحانی اعلام برائت کنند، گفت: سؤال این است که باید روی مشکلات امروز چه نامی بگذاریم. بسیاری از مشکلات با همدلی و تدبیر و شجاعت و اراده برای حرکت، قابل حل است، اما اینکه الان عده‌ای بخواهند از این وضعیت سوءاستفاده سیاسی کنند، موقعیت بسیار نامطلوبی است. باهنر تصریح کرد: شاید اشکالات متعددی به دولت وارد باشد، اما امروز اگر کسی بخواهد فرار رو به جلو و تصفیه‌حساب سیاسی کند، غیرعادلانه است. وی تأکید کرد: زمان انتخابات رقابت‌ها باشگاهی است، اما وقتی دولت مستقر می‌شود، مسابقات ملی و بین‌المللی می‌شود. مسئله عبور از روحانی اگر از طرف اصلاح‌طلبان یا دیگران مطرح شود، نه تنها بحران زدا نیست بلکه بحران زاست؛ البته این معنای این نیست که دولت نباید کاری انجام دهد. دولت باید خانه‌تکانی جدی در خود انجام دهد.

دولت برای حرکت شجاعت ندارد
باهنر با اشاره به استیضاح‌های اخیر مجلس تأکید کرد: من نمی‌دانم آیا یک نقشه راهی برای این استیضاح‌ها وجود دارد یا خیر. اگر نقشه راه باشد دولت و مجلس باید کمک کنند تا یک خانه‌تکانی در هیئت دولت انجام شود. وی افزود: آدم احساس می‌کند برخی اعضای هیئت دولت، برای حل بحران آمادگی ندارند و در برخی چهره‌ها آدم احساس خستگی می‌کند. در گذشته دولتی داشتیم که خیلی در پی خرد جمعی نبود، اما شجاع بود. این دولت تدابیر خوبی دارد، اما انگار برای حرکت شجاعتی ندارد. اگر می‌شد این دو ویژگی را با هم ممزوج و دولت با تدبیر و شجاع را ایجاد کرد، مشکلات زودتر حل می‌شد. باهنر با اشاره به لزوم اتحاد میان مسئولان، تصریح کرد: اختلافات غیرضرور بین جریانات سیاسی و ارکان مملکت باعث می‌شود که همگرایی تبدیل به واگرایی شود. تا پایان سال گذشته مردم شاهد بودند که رؤسای قوا گاهگاه به هم کنایه می‌زدند و مدام مشکلات را گردن هم می‌انداختند. این مقوله با تدبیر رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی مدیریت اقتصادی کشور حل شد. وی افزود: مقرر شد که این شورا برای حل مشکلات مملکت، تدبیر کند و تصمیم بگیرد. قبلاً رؤسای قوا گاهی عصرانه‌ای، شامی یا ناهاری با هم می‌خوردند، می‌گفتند تو خوبی، من خوبم، می‌گفتند مشکلی نیست، بعد هم بلند می‌شدند، می‌رفتند. باهنر گفت: تغییرات اندکی در تیم اقتصادی دولت رخ داد؛ مثلاً رئیس کل بانک مرکزی عوض شد؛ وزیر اقتصاد هم رفت. تیم جدید هم که می‌آید باید در حل مشکلات همدلی داشته باشد.

دولت و حامیانش باید مسئولیت کار‌های خود را بپذیرند
باهنر در پاسخ به پرسش فارس درباره بیانیه دو حزب کارگزاران و اعتدال و توسعه علیه یکدیگر اظهار داشت: این اقدامات، فرافکنی است. بالاخره دولت و کسانی که دولت را تشکیل داده‌اند و در رأس آن‌ها رئیس‌جمهور باید مسئولیت همه کار‌های خود را بپذیرند. وی افزود: اینکه قرار باشد در مشکلات و چالش‌ها جا خالی دهیم جوانمردی نیست و البته از زمان دولت سوم و چهارم معتقد بودم در بخش اقتصاد، رئیس سازمان، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد باید همدل باشند، اگر همدل نباشند مسائل اقتصادی یا کشور را نمی‌توانند مدیریت کنند. باهنر ادامه داد: رئیس‌جمهور شدن آقای روحانی نه کار حزب کارگزاران بوده نه اعتدال و توسعه و نه اصلاح‌طلبان. اینکه قرار باشد در درون دولت اینگونه دعوا‌ها به وجود بیاید دولت و نظام ضرر می‌کنند. مقامات اقتصادی دولت همدل و همراه شوند. همچنین این همدلی در بین سران قوا ضروری است.

ژن تورم در اقتصاد ما ژن ماندگاری شده است
باهنر در خصوص ریشه مشکلات اقتصادی گفت: شاید حدود 35 درصد از مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم‌ها باشد، اما بقیه مشکلات به عدم مدیریت و مدیریت زیگزاگی برمی‌گردد. وی با اشاره به افزایش تورم در دوره دوم ریاست جمهوری آقای هاشمی و احمدی نژاد، گفت: ژن تورم در اقتصاد ما ژن ماندگاری شده است و فرقی نمی‌کند آقای احمدی نژاد، یا روحانی یا هاشمی رئیس‌جمهور باشند.


مرجع خبر: جهان نیوز
دولت چهره‌های باهنر: احساس , دولت خستگی چهره‌های در , در باهنر: در می‌بینیم , در دولت خستگی باهنر: , در احساس دولت چهره‌های , باهنر: چهره‌های احساس می‌بینیم , باهنر: چهره‌های دولت خستگی
- رهبرانقلاب کدام فرضیات ذهنی نخست وزیر ژاپن را باطل کردند؟/ دیداری که برای روحانی درس‌آموزتر بود!
- هشدار درباره سوءاستفاده از آرم جمهوری‌اسلامی
- کیهان: آلمان باید عذرخواهی می‌کرد فضولی کرد
- خیز احمدی‌نژاد برای ریاست مجلس؟!
- روایت ظریف از تروریسم اقتصادی آمریکا
- نتانیاهو: ایران بسیار خطرناک است
- کنایه کرباسچی به عارف: به همت شما مطهری حذف شد
- حاجی‌دلیگانی: وزرا به وضعیت معیشتی مردم توجه ندارند
- روحانی: ما همان دولت کارآمد هستیم
- جلیلی: هر تحریم آمریکا یک رفتار جنگی است